آبله پوستي نوزادان

۷۰ بازديد

آبله پوستی نوزادان

آبله پوستی نوزادان

 یک حالت التهابی پوست است که در ناحیه پوشش داده شده توسط پوشک رخ می‌دهد. این حالت معمولاً بدون عارضه و با رعایت چند نکته ساده قابل درمان است. اما گاهی ممکن است باعث عفونت‌های باکتریایی یا قارچی شود که نیاز به مراجعه به پزشک و تجویز دارو دارد.

علائم آبله پوستی نوزادان شامل قرمز شدن، تورم، حساسیت، خشک شدن، ترک خوردگی یا بثور زدن پوست در ناحیه پوشک هستند. این علائم ممکن است در کشاله‌ران، باسن، تناسلی یا شکم نوزاد ظاهر شوند. نوزاد ممکن است به دلیل خارش یا درد پوست، بی‌قرار یا گریان شود.

علت آبله پوستی نوزادان معمولاً رطوبت، فشار، اصطکاک یا تحریک شیمیایی است. وقتی پوشک کثیف بر روی پوست نوزاد باقی بماند، ممکن است باعث رطوبت و فشار بر روی پوست شود که منجر به التهاب می‌شود. همچنین اگر پوشک بسیار س str tight باشد یا اگر لباس نوزاد اصطکاک زیاد با پوست داشته باشد، ممکن است باعث آسیب به پوست شود. علاوه بر این، اگر نوزاد از محصولات حاوی عطر، الکل، صابون یا کرم‌های نامناسب استفاده کند، ممکن است باعث تحریک شیمیایی پوست شود.

برای پیشگیری و درمان آبله پوستی نوزادان، باید به چند نکته توجه داشت. اول این که باید پوشک نوزاد را به صورت منظم و هر بار که کثیف شود، عوض کرد. دوم این که باید پوست ناحیه پوشک را با آب ولرم و بدون صابون شست و خشک کرد. سپس کرم‌های حاوی زینک اکسید یا وازلین را به صورت لایه نازک روی پوست زده و پوشک را به صورت مناسب ببندید. سعی کنید پوشک خیلی ت str tight ya loose نباشد. همچنین می‌توانید به نوزاد فرصت بدهید که بدون پوشک باشد تا پوستش تهویه شود. اگر نوزاد شیر مادر می‌خورد، می‌توانید شیر خود را روی پوست آبله زده و خشک کنید. این کار باعث تسکین التهاب و ترمیم پوست می‌شود.

بیماری های ویژه کودکان

اگر آبله پوستی نوزادان بعد از چند روز بهبود نیابد یا علائمی مانند تب، ترشح چرک، بوی بد، بثورات پر مایع یا خونریزی داشته باشد، باید به پزشک مراجعه کنید. این علائم ممکن است نشان دهنده عفونت باکتریایی یا قارچی باشد که نیاز به درمان با آنتی‌بیوتیک یا ضد قارچ دارد..

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در مونوبلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.